| | |

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩: খালী পদ, দৰমহা, অৰ্হতা, বয়সৰ সীমা, নিৰ্বাচন প্ৰক্ৰিয়া, আবেদন মাচুল, আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখ:


এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ – অধিসূচনাৰ বিৱৰণ:

ৰাষ্ট্ৰীয় তথ্য বিজ্ঞান কেন্দ্ৰই প্ৰতিভাৱান পেছাদাৰীসকলক এক সুন্দৰ সুযোগ প্ৰদান কৰিছে! NIC Scientist B recruitment 2023 ৰ বাবে এতিয়াই আবেদন কৰক, মুঠ 71 টা Scientist B খালী পদ আবেদনৰ বাবে মুকলি! এই প্ৰক্ৰিয়াটো ২০২৩ চনৰ ৪ মাৰ্চৰ পৰা আৰম্ভ হৈ ২০২৩ চনৰ ৪ এপ্ৰিলত শেষ হ’ব, গতিকে অপেক্ষা নকৰিব আৰু সোনকালে আবেদন কৰক! এন আই চিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইটৰ জৰিয়তে আবেদন জমা দিয়াৰ আগতে নিশ্চিত হওক যে আপুনি জাননীখন ভালদৰে পঢ়িছে আৰু যোগ্যতাৰ মাপকাঠী পৰীক্ষা কৰক। এই সম্ভাৱনাক জব্দ কৰক আৰু এন আই চিত যোগদান কৰাৰ এই আচৰিত সুযোগটো হেৰুৱাব নালাগে!

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ দৰমহাৰ স্কেল সঁচাকৈয়ে ব্যতিক্ৰমী। নিৰ্বাচিত প্ৰাৰ্থীসকলে লাভ কৰিব ৫০ লাখ টকাৰ হেণ্ডচাম পে স্কেল। ৫৬,১০০ টকাৰ পৰা ৫৬,১০০ টকা। প্ৰতিমাহে ১,৭৭,৫০০ টকাৰ লগতে এন আই চিৰ নিয়ম অনুসৰি বিভিন্ন ভাট্টা আৰু সুবিধা। এই দৰমহাৰ পেকেজটো যথেষ্ট আকৰ্ষণীয় আৰু নিশ্চিতভাৱে এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ক বহুতৰে বাবে এক অবিশ্বাস্যভাৱে বাঞ্ছনীয় সুযোগ কৰি তুলিছে।

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে নিৰ্বাচন প্ৰক্ৰিয়াটো লিখিত পৰীক্ষা আৰু সাক্ষাৎকাৰৰ দ্বাৰা গঠিত। লিখিত পৰীক্ষাৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰা পৰীক্ষাৰ্থীক সাক্ষাৎকাৰৰ বাবে মাতিব। লিখিত পৰীক্ষা আৰু সাক্ষাৎকাৰ দুয়োটাতে পোৱা প্ৰদৰ্শনৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি চূড়ান্ত নিৰ্বাচন কৰা হ’ব। NIC Scientist B Recruitment 2023 ৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ আগ্ৰহী পৰীক্ষাৰ্থীসকলে অতি সোনকালে লিখিত পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি আৰম্ভ কৰক।

জাননীৰ বিৱৰণ:

Organisation NameNational Informatics Centre (NIC)
Recruitment Exam NameNIC Scientist B Recruitment 2023
Post NotifiedScientist B
Recruitment TypeRegular
Recruitment CategoryEngineering | Scientific | Technical Jobs

এন আই চি বিজ্ঞানী বি.ৰ বাবে দৰমহা / দৰমহা স্কেল

এন আই চি চাইন্টিষ্ট বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ দৰমহাৰ স্কেল লাভজনক। নিৰ্বাচিত প্ৰাৰ্থীসকলে লাভ কৰিব ৫০ লাখ টকাৰ পে স্কেল। ৫৬,১০০ টকাৰ পৰা ৫৬,১০০ টকা। প্ৰতিমাহে ১,৭৭,৫০০ টকা। দৰমহা স্কেলৰ সমান্তৰালকৈ এন আই চিৰ নিয়ম অনুসৰি প্ৰাৰ্থীসকলে বিভিন্ন ভাট্টা আৰু সুবিধাও লাভ কৰিব। এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ দৰমহাৰ পেকেজ যথেষ্ট আকৰ্ষণীয়, যাৰ বাবে বহুতৰে বাবে ই এক বাঞ্ছনীয় সুযোগ। ভাৰত চৰকাৰৰ ৭ম দৰমহা আয়োগৰ মতে এই দৰমহা স্কেল। পদটোৰ বাবে নিৰ্বাচিত হোৱা প্ৰাৰ্থীসকলেও বাৰ্ষিক ৩% বৃদ্ধিৰ সুবিধা লাভ কৰিব। ইয়াৰ উপৰিও তেওঁলোকে ডিয়াৰনেছ এলাৱেন্স (ডি এ), হাউচ ৰেণ্ট এলাৱেন্স (এইচ আৰ এ), আৰু পৰিবহণ ভাট্টা (টি এ)ও লাভ কৰিব, যিটো এন আই চিৰ নিয়ম অনুসৰি গণনা কৰা হ’ব।

বিজ্ঞানী হিচাপে এন আই চিত যোগদান কৰাৰ সুবিধা বি

ৰাষ্ট্ৰীয় তথ্যবিজ্ঞান কেন্দ্ৰ (এন আই চি)ৰ সৈতে কাম কৰাটো যিকোনো সম্ভাৱ্য প্ৰাৰ্থীৰ বাবে এক সন্মান আৰু বিশেষ সুবিধা। ভাৰত চৰকাৰৰ ইলেক্ট্ৰনিকছ আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত এই সন্মানীয় সংস্থাটোত যোগদান কৰাটো অত্যাধুনিক প্ৰযুক্তিৰ সৈতে জড়িত হোৱাৰ, উদ্যোগটোৰ শীৰ্ষ মনৰ পৰা শিকিবলৈ, আৰু এক উদ্দীপক আৰু… প্ৰত্যাহ্বানমূলক কৰ্ম পৰিৱেশ যিয়ে আপোনাক পেছাদাৰী আৰু ব্যক্তিগত দুয়োটা দিশতে বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব। তদুপৰি এন আই চিৰ নিয়ম অনুসৰি চিকিৎসাৰ সুবিধা, ছুটীৰ ভ্ৰমণ ভাট্টা, আৰু অন্যান্য বিভিন্ন সুবিধাৰ সুবিধাও থাকিব। আমি আপোনাৰ কাৰিকৰী কেৰিয়াৰৰ লক্ষ্য পূৰণ কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া এক সমৃদ্ধিশালী কৰ্ম অভিজ্ঞতা আগবঢ়াইছো।

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে খালী পদৰ বিৱৰণ

NIC Scientist B Recruitment 2023 ত যোগ্য প্ৰাৰ্থীৰ বাবে মুঠ 71 টা পদ খালী হোৱাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছে। খালী পদসমূহ ইউ আৰ, এছ চি, এছ টি, অ বি চি (এন চি এল), আৰু ই ডব্লিউ এছকে ধৰি বিভিন্ন শিতানত ভাগ কৰা হৈছে। মুঠ খালী পদৰ ভিতৰত ৩০টা ইউ আৰ শ্ৰেণীৰ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে, ১০টা এছ চিৰ বাবে, ৫টা এছ টিৰ বাবে, ১৯টা অ’বিচি (এনচিএল), আৰু ৭টা ইডব্লিউএছ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে। উচ্চাকাংক্ষী প্ৰাৰ্থীয়ে নিজৰ অন্তৰ্গত শ্ৰেণীৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে আৰু যোগ্যতাৰ মাপকাঠী পূৰণ কৰিব পাৰে। ৰাষ্ট্ৰীয় তথ্য বিজ্ঞান কেন্দ্ৰ (এন আই চি)ৰ সৈতে কেৰিয়াৰ বিচাৰি থকা আৰু নিজৰ কামৰ জৰিয়তে পৰিৱৰ্তন আনিবলৈ ইচ্ছুক সকলৰ বাবে এই সুযোগ।

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তিৰ বাবে শিক্ষাগত অৰ্হতা / যোগ্যতাৰ মাপকাঠী:

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে যোগ্য হ’বলৈ হ’লে অভিযান্ত্ৰিক বা প্ৰযুক্তিবিদ্যাত স্নাতক ডিগ্ৰী বা ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু কম্পিউটাৰ পাঠ্যক্ৰমৰ স্বীকৃতি বিভাগৰ বি-স্তৰৰ প্ৰমাণপত্ৰ থাকিব লাগিব। ইয়াৰ উপৰিও ইনষ্টিটিউট অৱ ইঞ্জিনিয়াৰ্ছৰ এছ’চিয়েট মেম্বাৰ বা গ্ৰেজুৱেট ইনষ্টিটিউট অৱ ইলেক্ট্ৰনিক্স এণ্ড টেলিকমিউনিকেচন ইঞ্জিনিয়াৰৰ প্ৰমাণপত্ৰও থাকিব পাৰে। নতুবা প্ৰাৰ্থীয়ে সংশ্লিষ্ট ক্ষেত্ৰত বিজ্ঞান (এম এছ চি) বা কম্পিউটাৰ এপ্লিকেচন বা অভিযান্ত্ৰিক/প্ৰযুক্তি (এম ই/এম.টেক) বা দৰ্শন (এম ফিল)ত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰিব পাৰে।

অধ্যয়নৰ ক্ষেত্ৰখনত ইলেক্ট্ৰনিক্স, ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু যোগাযোগ, কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান, যোগাযোগ, কম্পিউটাৰ আৰু নেটৱৰ্কিং নিৰাপত্তা, কম্পিউটাৰ প্ৰয়োগ, চফ্টৱেৰ ব্যৱস্থা, তথ্য প্ৰযুক্তি, তথ্য প্ৰযুক্তি ব্যৱস্থাপনা, তথ্য বিজ্ঞান, কম্পিউটাৰ ব্যৱস্থাপনা, চাইবাৰ আইন, ইলেক্ট্ৰনিক্স, আৰু যন্ত্ৰপাতি আদি অন্তৰ্ভুক্ত হ’ব লাগে।

শিক্ষাগত অৰ্হতাৰ মাপকাঠী পূৰণ কৰা প্ৰাৰ্থীসকলে এই সুযোগৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় তথ্য বিজ্ঞান কেন্দ্ৰ (এন আই চি)ৰ সৈতে নিজৰ কেৰিয়াৰত এখোজ আগুৱাই যাব পাৰে।

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে বয়সৰ সীমা:

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ বয়সৰ সীমা তলত দিয়া ধৰণৰ। বয়সৰ সৰ্বোচ্চ সীমা ৩০ বছৰ। কিন্তু নিৰ্দিষ্ট শ্ৰেণীৰ বাবে বয়সৰ কিছুমান শিথিলতা প্ৰযোজ্য। অ’বিচি (নন-ক্ৰিমী লেয়াৰ) শ্ৰেণীৰ প্ৰাৰ্থীসকলে উচ্চ বয়সৰ সীমাত ৩ বছৰ পৰ্যন্ত শিথিলতাৰ সুবিধা ল’ব পাৰিব। একেদৰে অনুসূচিত জাতি/জনজাতিৰ শ্ৰেণীৰ অন্তৰ্গত প্ৰাৰ্থীসকলে বয়সৰ উচ্চ সীমাত ৫ বছৰ পৰ্যন্ত শিথিলতাৰ সুবিধা ল’ব পাৰিব। বয়স শিথিলতাৰ বাবে যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলে নিযুক্তি প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত প্ৰাসংগিক প্ৰমাণপত্ৰ বা নথি-পত্ৰ প্ৰদান কৰিব লাগিব। মন কৰিবলগীয়া যে বয়সৰ সীমা আৰু শিথিলতা চৰকাৰী নীতি অনুসৰি আৰু পৰিৱৰ্তন হ’ব পাৰে। গতিকে বয়সৰ সীমা আৰু শিথিলতাৰ সন্দৰ্ভত শেহতীয়া তথ্যৰ বাবে চৰকাৰী অধিসূচনা পৰীক্ষা কৰিবলৈ প্ৰাৰ্থীসকলক পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে।

এন আই চিত বিজ্ঞানী বিৰ বাবে নিৰ্বাচন প্ৰক্ৰিয়া:

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাছনি প্ৰক্ৰিয়াত অনলাইন লিখিত পৰীক্ষা আৰু সাক্ষাৎকাৰৰ ব্যৱস্থা কৰা হয়। লিখিত পৰীক্ষা ইংৰাজী ভাষাত অনুষ্ঠিত হ’ব, আৰু ইয়াত ১২০টা মাল্টিপল চয়ছ প্ৰশ্ন (এমচিকিউ) থাকিব, যাৰ সময়সীমা ৩ ঘণ্টা। ৬৫% প্ৰশ্ন কাৰিকৰী প্ৰকৃতিৰ হ’ব, আৰু বাকী ৩৫% জেনেৰিক এলেকাৰ হ’ব। প্ৰতিটো প্ৰশ্নৰ মূল্য ১ পইণ্ট, ভুল উত্তৰৰ বাবে ০.২৫ ঋণাত্মক নম্বৰ প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি। লিখিত পৰীক্ষাত যোগ্যতা অৰ্জন কৰিবলৈ হ’লে অংশগ্ৰহণকাৰীয়ে নূন্যতম শতাংশ নম্বৰ লাভ কৰিব লাগিব। সাধাৰণ/ইডব্লিউএছ, অ’বিচি, এছচি/এছটি/পিডব্লিউডি শিতানৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় শতাংশ ক্ৰমে ৫০%, ৪০% আৰু ৩০%। এই কাটঅফ মাৰ্কসমূহ সামগ্ৰিক মাৰ্ক আৰু প্ৰতিটো ব্যক্তিগত খণ্ড দুয়োটাতে প্ৰয়োগ কৰা হ’ব।

লিখিত পৰীক্ষাত সফলতাৰে যোগ্যতা অৰ্জন কৰা প্ৰাৰ্থীসকলক সাক্ষাৎকাৰ ৰাউণ্ডৰ বাবে চৰ্টলিষ্ট কৰা হ’ব। লিখিত পৰীক্ষা আৰু সাক্ষাৎকাৰ দুয়োটা ৰাউণ্ডতে পৰীক্ষাৰ্থীৰ প্ৰদৰ্শনৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি চূড়ান্ত নিৰ্বাচন কৰা হ’ব। চূড়ান্ত নিৰ্বাচন সমিতিখনে সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সময়ত যোগ্যতা, দক্ষতা আৰু অভিজ্ঞতাৰ দৰে একাধিক কাৰকৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিব।

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে আবেদন মাচুল:

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে আবেদন মাচুল ৫০ লাখ টকা। কৰসহ প্ৰতিটো পদৰ বাবে প্ৰতিটো আবেদনৰ বাবে ৮০০/- টকা। অৱশ্যে অনুসূচিত জাতি/অনুসূচিত জাতি/পিডব্লিউডি/মহিলা শাখাৰ অন্তৰ্গত প্ৰাৰ্থীসকলক এই মাচুল আদায়ৰ পৰা ৰেহাই দিয়া হৈছে। গতিকে এই ৰেহাইপ্ৰাপ্ত শিতানসমূহৰ প্ৰাৰ্থীয়ে কোনো ধৰণৰ আবেদন মাচুল দিব নালাগে। মন কৰিবলগীয়া যে আবেদন মাচুল ঘূৰাই দিয়া নহ’ব আৰু কোনো ধৰণৰ অসুবিধাৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ প্ৰাৰ্থীসকলে আবেদন কৰাৰ পূৰ্বে যোগ্যতাৰ মাপকাঠী পূৰণ কৰাটো নিশ্চিত কৰিব লাগে। ৰেহাই নোপোৱা প্ৰাৰ্থীসকলে কেৱল আবেদনৰ বাবে অনলাইন মোডৰ জৰিয়তে মাচুল পৰিশোধ কৰাটো নিশ্চিত কৰিব লাগে। তদুপৰি আবেদনৰ মাচুল ঘূৰাই নিদিয়া বুলি মনত ৰখাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখ:

NIC Scientist B Recruitment 2023 ৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ আগ্ৰহী নেকি? যদি আছে তেন্তে তলত দিয়া গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখবোৰ লক্ষ্য কৰক। ০৪.০৩.২০২৩ তাৰিখে নিযুক্তিৰ বাবে আনুষ্ঠানিক অধিসূচনা প্ৰকাশ কৰা হয় আৰু সেইদিনা আবেদন প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হয়। মিছ নকৰিব! আৰম্ভণিৰ তাৰিখৰ পৰা অনলাইনযোগে আপোনাৰ আবেদনসমূহ জমা দিবলৈ আৰম্ভ কৰক আৰু নিশ্চিত কৰক যে সেইবোৰ ০৪.০৪.২০২৩ তাৰিখৰ শেষ তাৰিখৰ আগতে সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছে। শেষ মুহূৰ্তত কোনো ধৰণৰ কাৰিকৰী ত্ৰুটিৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ আমি আপোনাক আবেদন প্ৰক্ৰিয়া আগতীয়াকৈ সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিওঁ। তদুপৰি গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখসমূহৰ যিকোনো আপডেট বা পৰিৱৰ্তনৰ বাবে অফিচিয়েল ৱেবছাইটত চকু ৰাখক।

DescriptionDate
Date of Notification04.03.2023
Starting Date of Online Application04.03.2023
Last Date of Online Application04.04.2023

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে অফিচিয়েল জাননী আৰু আবেদন অনলাইন লিংক ডাউনলোড কৰক:

এন আই চি বিজ্ঞানী বি নিযুক্তি ২০২৩ৰ বাবে বিশদ চৰকাৰী অধিসূচনা আৰু অনলাইন আবেদনৰ লিংক তলত দিয়া হৈছে –

Open Official Notification

Open Online Application Page

Official Website

Join Job Alert Telegram Channel

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *